Najkrajšie hrady a zámky na svete nie sú iba dominantou Európy ale aj iných častí sveta. V minulosti slúžili najmä ako kraľovské sídla, strategické opevnenia alebo ako symboly bohatstva. V súčasnosti nie sú iba pozostatkami z minulých čias, ale sú aj vstupom do rozprávkovej krajiny, ktorá láka milióny turistov z celého sveta. Niektoré kráľovské sídla sú postavené uprostred vody, zatiaľ čo iné sú ukryté vysoko v horách. Toto je prehliadka tých najkrajších hradov a zámkov na svete.

15. Le Mont Saint Michel, Francúzsko

Toto magické miesto sa nachádza na území Dolnej Normandie vo Francúzsku. Mont Saint-Michel je jedným z najnavštevovanejších historických hradov na svete a je aj zapísaný v zozname svetového kultúrneho dedičstva. Tento hrad bol postavený na ostrove pre strategické účely resp. aby odolal útokom nepriatelských vojsk. Jedná sa o veľmi rozsiahly komplex, ktorý obsahuje rôzne typy architektonických štýlov, ktoré spoločne vytvárajú úžasné majstrovské dielo. Súčasťou hradieb je aj niekoľko veží ako napríklad Gabrielova veža, Kráľova veža či Veža slobody. Tento hrad určite stojí za návštevu.

14. Zámok Neuschwanstein, Nemecko

Zámok Neuschwanstein bol postavený v 19. storočí bavorským kráľom Ludwigom II, ktorý bol známy aj ako šialený kráľ. Tento zámok je postavený na vyvýšenom kopci a zdobia ho modré veže a biela vápencová fasáda. Je tak veľkolepý, že sa ním inšpiroval aj hrad Walta Disneyho. Tento zámok patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky v Nemecku. Každoročne ho navštívi viac ako milión turistov.

13. Hrad Windsor, Anglicko

Historicky bol tento hrad spojený najmä so životom kráľov a kráľovien. Windsor sa rozprestiera na 13 hektároch, čo z neho robí najväčší a najstarší okupovaný hrad na svete. Na jeho prehliadku sa odporúča vyčleniť si viac času kvôli jeho rozlohe. Vo vnútri tohto rozsiahleho hradného komplexu nájdete kaplnku sv. Juraja, posvätné miesto pre kráľovské obrady či svadby. Hrad Windsor napriek svojej úlohe v cestovnom ruchu stále funguje aj ako rodinné sídlo, kde trávi víkendy kráľovná Alžbeta II.

12. Hrad Edinburgh, Škótsko

Pôsobivý edinburský hrad sa nachádza nad hlavným mestom Škótska na mieste vyhasnutej sopky a je najnavštevovanejšou turistickou atrakciou v krajine. Hrad je otvorený celoročne a môžete si tam pozrieť škótske korunovačné klenoty, tri vojenské múzea či národný vojnový pamätník. Hrad Edinburgh je dodnes lákadlom pre každého, kto navštívi mesto. Na jeho prehliadku je možné si zarezervovať aj sprievodcu s výkladom.

11. Hrad Leeds, Anglicko

Nachádza sa uprostred jazera v anglickom Kente. Postavili ho za vlády Henricha I. a väčšinu z jeho histórie slúžil ako kráľovská rezidencia. V tomto hrade žilo šesť stredovekých kráľovien Anglicka. Teraz sa v ňom konajú kultúrne podujatia či ukážky sokoliarstva. Má tri reštaurácie dokonca tam nájdete aj labyrint. Kráľovské generácie premenili tento hrad na úchvatné miesto, ktoré je nielen luxusné ale aj pôvabné.

10. Kylemore Abbey, Írsko

Pri návšteve Connemara v írskom Galway si určite urobte selfie pred ohromujúcim opátstvom Kylemore. Hrad bol pôvodne postavený ako lekársky rodinný dom a dnes je sídlom benediktínskych mníšok, ktoré vyrábajú čokolády. Návštevníci tohto miesta tu môžu obdivovať kostol, viktoriánsku záhradu, remeselnícke dielne a môžu si tu užiť aj prechádzku pozdĺž jazera alebo v okolitom lese.

9. Palác Kataríny Veľkej, Rusko

Palác Kataríny Veľkej sa nachádza neďaleko Petrohradu a je jedným z najlepších príkladov novodobej rokokovej architektúry na celom svete. Tento palác je výnimočný aj pre svoju nebeskú modrú fasádu, ktorá je pozlatená. V paláci vás očarí zlatá výzdoba, nábytok, množstvo zrkadiel a prestížna ťažko opísateľná jantárová komnata. Prehliadka tohto paláca je úžasným zážitkom !

8. Hrad Eltz, Nemecko

Stredoveký hrad Eltz, ktorý sa nachádza v západnom Nemecku vo Wierscheme bol postavený v 12. storočí a je pomenovaný po rodine, ktorá ho stále vlastní. Tento hrad je obklopený lesom a má veľa veží. Vo vnútri hradu sa zachoval nielen starožitný nábytok ale aj starodávne zbrane, brnenia či rôzne umelecké diela. Medzi atrakcie hradu patrí historické nádvorie a rytierska sála. Ak hľadáte dobrodružstvo určite sa tu zastavte.

7. Hrad Bran, Rumunsko

Tento hrad sa nachádza juhozápadne od Brasova v Rumunsku. Okrem svojho mena ho miestny nazývajú aj ako Drakulov hrad. Je to jeden z mnohých hradov, ktorý je spojený s touto upírskou legendou. Je to nepochybne najznámejší a najikonickejší hrad v Rumunsku. Drakulov hrad dnes slúži ako múzeum, v ktorom môžete obdivovať rôzne predmety z rodových zbierok Habsburgovcov, či vzácne korunovačné klenoty kráľa Ferdinanda I. Na úpätí hradu sa okrem iného nachádza aj skanzen, ktorý zobrazuje život rumunského roľníctva.

6. Alhambra, Španielsko

Tento zámok, ktorý je premenení na kraľovský palác sa nachádza v andalúzskom meste Grananda. Je veľkolepou ukážkou islamského umenia a architektúry, ktorú do Španielska priniesli Mauri počas stredoveku. Vďaka svojej zložitej architektúre a nádherným záhradám je Alhambra jednou z najkrajších stavieb nielen v Európe ale aj na svete. Alhambra je taktiež zapísaná v zozname svetového kulturného dedičstva.

5. Château de Pierrefonds, Francúzsko

Zámok Pierrefonds sa nachádza v regióne Picardy v severnom Francúzsku medzi Parížom a Belgickom. Tento zámok bol v minulosti pomerne zničení a za jeho obnovou stojí slávny Napoleon Bonaparte . Tento zámok sa okrem iného ocitol aj vo viacerých spracovaných filmoch či televíznych seriáloch. Od nepamäti je Château de Pierrefonds pamiatkou historického významu, ktorú navštívi každoročne veľa turistov.

4. Monacký kniežací palác, Monako

Vitajte v daňovom raji, ktorý je plný luxusu, turistických atrakcií a nádherných pláži. Aj tu môžete zažiť trochu histórie v podobe veľmi navštevovaného Monackého kniežacieho palácu. Tento palác je oficiálnym sídlom monackého kniežaťa Alberta II. Práve tento panovník mal pozitívny test na koronavírus . Okrem iného tento palác ukrýval aj významné zbierky umeleckých diel, ktoré bohužial zmizli počas francúzskej revolúcie. Ak ste už na dovolenke v Monaku určite nezabudnite navštíviť aj tieto perly azúrového pobrežia .

3. Château de Versailles, Francúzsko

Versailles je symbolom architektonickej extravagancie z dávnej minulosti. Tento palác bol postavený v 17. storočí a ukrýva v sebe múzeum histórie Francúzska. Taktiež je zapísaný na zozname svetového kultúrneho dedičstva resp. UNESCO. Versailles je slávny nielen ako palác, ale aj ako symbol systému absolútnej monarchie.

2. Hrad Hohenwerfen, Rakúsko

Tento stredoveký skalný hrad leží uprostred panenskej prírody neďaleko mesta Salzburg. Hrad Hohenwerfen slúžil salzburským vládcom nielen ako vojenská základňa ale aj ako rezidencia. Neskôr získal desivú povesť, pretože bol využívaný aj ako väzenie. V súčasnosti je navštevovaný najmä kvôli múzeu, ktoré obsahuje rozsiahlu zbierku zbraní a ukážkam sokoliarstva.

1. Bojnický zámok, Slovensko

Bojnický zámok patrí k najstarším a najvýznamnejším pamiatkam nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. V minulosti ho vlastnili významné šľachtické rody, pričom jeho poslednými vlastníkmi boli Pálfiovci. V súčasnosti si v zámku môžete prezrieť rôzne zbierky umelecko-historického charakteru. Počas prehliadky zámku môžete navštíviť aj kvapľovú jaskyňu, ktorá sa ukrýva pod zámkom. Každoročne sa v Bojnickom zámku organizuje veľmi známy Medzinárodný festival duchov a strašidiel. Neoddeliteľnou súčasťou zámockého areálu je lesopark, ktorý vytvára nezabudnuteľnú atmosféru. Toto miesto určite stojí za návštevu !