Je krásny deň a z Monaka prichádzame do perly azúrového pobrežia mesta Nice s najkrajšou promenádou na svete. Dnešný deň asi strávime iba na pláži ale nezabudneme si pozrieť aj park, ktorý je na konci promenády. Do parku sa dostanete výťahom, ktorý je ukrytý v skale. Je z tadiaľ najkrajší výhľad na celú promenádu. Po ceste z parku zastavujeme v starej časti mesta Nice, kde sú miestne

nice

trhy s čerstvými kvetmi, ovocím a ďalšími dobrotami. Vedľa starej tržnice sa nachádza luxusný hotel Negresco, ktorého interiér je pre nás až veľmi extravagantný a moc sa nám nepáči tak radšej utekáme preč. Ďalej spoznávať tento malebný kraj.

hotel negresco

Veď sme neďaleko kolísky vzniku parfémov. Klimatické podmienky okolo mesta Nice sú mimoriadne výborné pre pestovanie kvetín a ovocia. Práve množstvo a pestrosť kvetín prispela k rozmachu výroby parfémov. A Nice sa stalo akýmsi centrom vôní.

parfemy

A nielen Nice ale najmä mesto Grasse, do ktorého sme práve prišli. Toto mesto sa preslávilo výrobou parfémov už v 13. storočí. Sláva a prestíž vo výrobe trvá až do dnes a to najmä kvôli móde navoňaných rukavíc. Grasse je mesto s nádhernými fontánami a čarovnou historickou architektúrou. Vedľa mnohých parfumérií tu nájdete veľa kaviarní a reštaurácií, kde sa oplatí zastaviť a vychutnať si miestne špeciality. A keďže to bude náročný deň, objednávame si aj fľašu francúzskeho Moeta a rozmýšľame aké luxusné parfémy si kúpime tu v tejto starodávnej dedinke.

grasse

Zastavujeme sa pri podniku, ktorý vyrába parfémy a miestny pán nás vrelo víta a hovorí, aby sme sa išli pozrieť na výrobu parfémov. Neváhame, však niečo také doma nemáme možnosť vidieť. Jedným z najznámejších výrobcov parfémov vo Francúzsku je Fragonard a práve táto firma nám odhaľuje všetky tajomstvá zo sveta

fragonard

parfémov. Z čisto prírodných surovín sa tu vyrábajú exkluzívne parfémy, mydlá a kozmetika. Po prednáške sa presúvame do firemnej predajni kde si nemôžeme pomôcť a nakupujeme tie najromantickejšie vône parfémov a luxusnú kozmetiku.

parfum dior

Ak si chcete dopriať ďalšie potešenie, nemali by ste vynechať ani návštevu továrne Florian. Tento rodinný podnik vyrába sladkosti najmä podľa starých receptúr. Na výrobu používajú lokálne ovocie tej najväčšej kvality. Taktiež sa tu môžete zúčastniť prehliadky a ochutnať ovocné želé, jazmínový džem či rôzne nové druhy čokolády.

čokolada

Tieto a mnohé ďalšie klenoty ako Cannes a jeho filmový festival objavíte práve tu na azúrovom pobreží vo Francúzsku.