Pobrežie Monackého kniežactva je dlhé iba 4 km, ale napriek tomu je známe na celom svete. Rodina monackého kniežaťa, Monte Carlo, kasíno a veľká cena formule F1. To všetko tvorí kúzlo tohto očarujúceho miesta a vyhľadávaného rekreačného letoviska. Aj keď sa hovorí, že všetky cesty v Monte Carle vedú do kasína, môžete tu nájsť o veľa viac ako len možnosť skúsiť šťastie v jednej z najslávnejších herní sveta.

monte carlo

Monte Carlo bolo založené v roku 1866 za vlády kniežaťa Karla III. Práve on dal Monte Carlu jeho meno. Výhľad na prístav v Monte Carle už pozná takmer každý na svete a to práve z prenosov veľkej ceny F1. Historická časť Monaka stojí je postavená na tzv. Monackom útese. Úzke uličky plné obchodov so suvenírmi a pompéznymi reštauráciami vás ohromia nie len uvoľnenou atmosférou ale aj cenami, ktoré sú tu o dosť vyššie ako na Slovensku. Od miestnych obyvateľov dostávame odporúčanie, aby sme sa išli pozrieť do Oceánografického múzea. Toto múzeum bolo založené kniežaťom Albertom I. Ten počas svojich námorných výprav nazhromaždil stovky predmetov, ktoré môžete vidieť na jednom mieste a to v Oceánografickom múzeu.

oceanograficke muzeum

Nájdete tu mnoho zaujímavých vecí napríklad model Vorvaňa obrovského, šípy či starodávne rybárske siete. V podzemnom podlaží sa nachádzajú veľké akváriá s rybami, ktoré dodávajú tomuto miestu neopakovateľnú podmorskú atmosféru a približujú podmorský život vo všetkých možných podobách. Ak chcete objaviť tajomstvá, ktoré sa skrývajú pod hladinou a dozvedieť sa niečo viac z oceánografickej histórie určite si pri návšteve Monaka nenechajte ujsť aj prehliadku tohto múzea.

podmorsky svet

V dobe svojho rozkvetu bolo v Monaku vybudované kasíno, opera a veľa luxusných hotelov. To a mnoho ďalších vecí tu prilákalo veľa turistov a „obyvateľov Monaka“, ktorí pochádzajú z celého sveta. Napriek tomu, že sa Monako ako také snaží prilákať čo najviac bohatých a slávnych ľudí z celého sveta, je takmer nemožné získať monackú národnosť. Skutočným občanom Monaka sa môžete stať iba vtedy, ak ste sa tu narodili vy alebo niekto z vašich predkov. Ubytovali sme sa na jednu noc v prestížnom hoteli De Paris, ktorý leží v samotnom srdci pompézneho Monte Carla.

hotel de paris monako

Vo vstupnej hale hotela nás očarila bronzová socha Ľudvíka XIV a jeho koňa. Podľa povesti vám pohladenie jeho nohy prinesie šťastie. Tak neváhame a pohladíme tú nohu, pretože máme namierené naproti do kasína zahrať si poker alebo blackjack.

socha ludvika

V tomto asi najznámejšom kasíne na svete, vás hneď pri vchode „zostrelia“ požiadavkami ako sú dlhé nohavice, cestovný pas a vstupné 10 eur. Hovoríme si: „radšej tie peniaze minieme v priľahlom Cafe De Paris !“ Pri pití kávy pozorujeme luxusné autá a kopec nádherných žien. Je po obede a čo s načatým dňom ? Rozhodli sme sa odviesť taxíkom na nejakú pláž. Počas jazdi nám taxikár rozpráva o veľkej cene F1 a o balkónoch na jednej budove, z ktorých je najlepší výhľad na toto športové podujatie. Prenájom balkónov počas F1, pokryje že vraj asi polovicu celoročných nákladov na ten-ktorý byt. Návšteva Monaka vás určite nesklame už len jeho názov nesie v sebe niečo o agentovi 007, točiacej sa rulete, hraní pokru a blackjacku v Monte Carle. Ale nájdete tu o mnoho viac než len majestátne kasíno,

monako kasino

grandiózny hotel De Paris a Oceánografické múzeum. Sú to len tri z veľa miest, ktorých návštevu si nemôžete nechať ujsť. Urobte si určite aj prechádzku k prístavu a prezrite si luxusné jachty. A rozhodne nezabudnite aj na Kniežací palác, ktorým sa Monte Carlo hrdo pýši. Určite vás unesie atmosféra tohto štýlového a elegantného miesta. Náš dvojdňový pobyt sa v tomto raji končí musíme sa vrátiť do druhého raja na zemi, do malebného mesta s azúrovým morom Nice .