Po celé storočia ľudia budovali unikátne mestá, pamätníky či kostoly, ktoré sú nám inšpiráciou. Vybrať teda sedem divov sveta je náročná úloha. Naštastie jedna organizácia prevzala túto iniciatívu a zostavila rebríček siedmich divov sveta zúžením zoznamu pamiatok z celého sveta vrátane niektorých najznámejších svetových pamiatok ako sú napríklad Opera v Sydney alebo socha slobody. Na základe hlasovania bol vytvorený nasledujúci zoznam siedmich divov sveta.

7. Tádž Mahál, India

Tádž Mahál je po celom svete dobre známy svojou historickou hodnotou, príbehom lásky a ohromujúcou krásou. Tádž Mahál sa nachádza v historickom indickom meste Agra. Je v ňom ukrytá hrobka, ktorú každoročne navštívi vyše päť miliónov turistov. Stavba Tádž Mahálu bola dokončená v roku 1632 a stála takmer 800 miliónov eur.

6. Koloseum, Taliansko

Taliansko je momentálne asi najviac zasiahnutá krajina koronavírusom. Avšak čo sa týka pamiatok a rôznych nádherných miest má táto krajina čo ponúknuť. V Ríme môžete nájsť koloseum, ktoré je jedným zo siedmich divov sveta. Niektorí ho nazývajú aj Flaviánsky amfiteáter. Je postavený z betónu a piesku a je najväčším amfiteátrom na svete. Dnes je táto pamiatka obľúbenou turistickou atrakciou a je považovaná za ikonický symbol mesta Rím.

5. Chickén Itzá, Mexiko

Chickén Itzá je zrúcanina mayského mesta nachádzajúca sa v mexickom štáte Yucatan. Chickén Itza je považovaná za jedno z hlavných miest starovekého mayského sveta a stavby v meste vykazujú rôzne architektonické štýly. V tejto lokalite dominuje Kukulkánova pyramída, ktorá spolu so svätyňou meria takmer 30 metrov. Kukulkán bol pritom hlavným bohom Mayov resp. bohom nebies a slnka.

4. Machu Picchu, Peru

Machu Picchu je vysnívaná destinácia miliónov ľudí po celom svete a je jedným z nových siedmich divov sveta. Nachádza sa v oblasti Cusco v peruánskej štvrti Machupicchu. Toto miesto zostalo do značnej miery neznáme pre zvyšok sveta až do jeho objavenia americkým prieskumníkom Hiramom Binghamom. Tento div sveta odzrkadľuje najmä spôsob života Inkov. V záujme zachovania tohto miesta peruánska vláda začala obmedzovať množstvo času, ktorý turisti možu stráviť v tejto lokalite.

3. Socha Ježiša Krista, Brazília

Jedným z najznámejších symbolov Brazílie je socha Ježiša Krista v štýle Art Deco v Rio de Janeiro, ktorá patrí k novým siedmim divom sveta. Zásluhu na stavbe sochy získal francúzsky sochár Paul Landowski. Za formovanie tváre je zodpovedný rumunský sochár Gheorghe Leonida. Táto socha je vysoká 30 metrov a je vyrobená zo železobetónu.Rio de Janeiro je okrem iného známe aj vďaka karnevalom, najkrajším plážam a latinskoamerickému tancu samba.

2. Petra, Jordánsko

Toto miesto má obrovskú archeologickú, historickú a architektonickú hodnotu. Čo z neho robí top turistickú atrakciu, ktorú navštívia milióny turistov ročne. Vodovodný system a skalná architektúra sú dve najvýznamnejšie črty tohto starobylého mesta. Petra je tiež prezývaná ako ružové mesto, kvôli farbe kameňa z ktorého je vytesaná. Je tiež súčasťou zoznamu svetového kultúrneho dedičstva.

1. Veľký čínsky múr, Čína

Veľký čínsky múr alebo globálny turistický hotspot je známy po celom svete pre svoju jedinečnosť, veľkú dĺžku a historickú hodnotu. Je spájaný s tisíckami rokov čínskej histórie. Pôvodnou úlohou múru bolo chrániť Čínu pred nepriateľskými vpádmi. Zrekonštruované a turisticky prístupné sú len niektoré úseky tejto atrakcie.

Ktorý zo siedmich divov sveta je podľa vás najkrajší ? Podeľte sa s nami s vašimi zážitkami zdieľaním na Facebooku. Ďakujeme.