New York City leží na severovýchodnom pobreží Spojených štátov amerických. Je súčasťou štátu New York, ktorý susedí so štátom New Jersey. Tvorí ich päť mestských štvrtí Manhattan, Bronx, Queens, Brooklyn a Staten Island. Južnú časť mesta tvorí Manhattan. Je to úzky ostrov avšak dostatočne široký na to, aby pokryl skutočnú ekonomickú a finančnú mocnosť tohto veľkomesta. Newyorská burza je najväčšia na

svete a toto miesto je aj zároveň symbolom kapitalistického úspechu. Úspechu, ktorý priniesol miestnym obyvateľom vysokú životnú úroveň. Architektúra mesta je rozmanitá a má svoj historický pôvod. Prví obyvatelia Holanďania postavili domy podľa svojho vkusu. Celá rada architektonických európskych štýlov, ktorá sa vyvíjala dlhé roky sa práve tu asimilovala behom niekoľkých rokov. Architektúra budov v New Yorku sa stala symbolom ako vystaviť na obdiv práve svoje bohatstvo a úspech.

times square

Sme na Times Square v srdci New Yorku. Je to veľké centrum reklamy, zábavy a môžete tu stretnúť rôzne filmové postavičky. Ideme sa ubytovať a vyspať. Sme unavený z dlhej cesty a časového posunu. Zajtra nás čaká dlhý deň. Nový deň, nové výzvy. Neďaleko nášho hotela sa nachádza pamätník Svetového obchodného centra.

svetove obchodne centrum pamatnik

Ešte predtým ako sa stal tento teroristický útok, Svetové obchodné centrum bolo majestátnou stavbou New Yorku. Stavba behom ktorej sa vykopalo viac ako 30 miliónov ton pôdy, ktorá sa vyvážala do prístavu rieky Hudson. Tak vzniklo stavenisko, ktoré sa nakoniec premenilo v pôvabný komplex bytových jednotiek a parkov Battery Park City. Je to jedna z najkrásnejších a zároveň najpokojnejších relaxačných častí Manhattanu. Medzi modernými stavbami tu nájdete aj zaujímavú starú pevnosť Clinton, ktorá bola postavená Britmi. A dnes slúži toto architektonické

hrad clinton new york

miesto ako pokladňa, kde si môžete kúpiť lístky na výlet k soche slobody. Áno, presne tam máme namierené ku najväčšiemu symbolu tohto mesta. Symbolu, ktorý vyjadruje dlhoročnú myšlienku slobodného ducha Spojených štátov amerických.

socha slobody

Tvorcom Sochy slobody je Gustave Eiffel, ktorý sa preslávil aj Eiffelovou vežou v Paríži. Na horu do koruny vedie 354 schodov. Z rozhliadne Sochy slobody je nádherný výhľad na panorámu mesta určite si ho nenechajte ujsť. V spodnej časti monumentu nájdete múzeum venované tejto Soche slobody a ostrovu Ellis Island.

socha slobody new york

Pokiaľ plánujete ísť do New Yorku na výlet či dovolenku a mali by ste navštíviť len jednu pamiatku alebo miesto tak odporúčame navštíviť práve toto miesto resp. ostrov Ellis Island a Sochu slobody. Presúvame sa naspäť do centra. Na New Yorku je fascinujúci najmä rýchly život a zhon v uliciach. Keď sa postavíte na akýkoľvek roh ulice či križovatku v akúkoľvek hodinu zistíte, že sledujete film o New Yorku. A pokiaľ počkáte, možno práve vy dostanete „v tomto filme“ nejakú zaujímavú životnú či pracovnú rolu. V meste vašich snov ! Okrem toho tu môžete vyletieť až ku hviezdam

empire state building

a to v impozantnom Empire State Building. Táto budova bola postavená za menej ako jeden a pol roka, rýchlejšie ako bolo plánované. Za silného vetra sa táto budova vychýli od svojho stredu o niekoľko centimetrov, takže sa nemáme že vraj „ničoho báť“. Toto miesto je neoddeliteľnou súčasťou tzv. Big Apple a výhľad z tadiaľ na mesto stojí zato ! Pracovné povinnosti nás ďalej zaviali do Bronxu. Bronx je takmer synonymum džungle. V tejto mestskej štvrti stretnete najmä černochov a Hispáncov, a ich výrazný temperament. Dnes Bronx prekvapí návštevníkov nielen ako mestská džungľa ale aj ako najväčšia zoologická záhrada v Spojených štátoch amerických.

tiger

Žije tu vyše štyritisíc zvierat. Môžete tu vidieť gorily, žirafy či nášmu srdcu blízke tigre. Na východe Bronxu leží City Island a veľmi známa pláž Orchard, ktorá sa pôvodne volala Bronx riviera. Právu tu si môžete oddýchnuť od ruchu rýchlo mesta a schladiť sa vo vode. Náš pobyt je na konci a presúvame sa do Queens na Kennedyho letisko. Teraz máme namierené na ostrov Korzika. New York a jeho história vás určite dostanú. Je to miesto, ktoré by ste mali navštíviť aspoň raz za život. Môžete tu nielen vidieť krásu tohto mesta z majestátnej budovy Empire State Building, alebo navštíviť

central park new york

Central Park či Rockefellerove centrum ale aj ochutnať to najlepšie street food – pouličné jedlo. Obrazy pozoruhodného mesta New York sa vám navždy zapíšu do pamäti a ako sa hovorí: „je lepšie raz zažiť ako stokrát počuť.“ Tak načo čakáte ?